Kenia

Kwiecień 24, 2008

Mount Kenya National Park

Filed under: Adventure,Culture,History,Holiday,Holidays,Kenia,Lifestyle,News,Photo,World — kenia1 @ 10:21 am

Masyw wulkaniczny Kenia, liczący ok. 3,5 miliona lat, jest drugi pod względem wysokości w Afryce (najwyższy szczyt Batian, 5199 m n.p.m.). Wyższy jest tylko masyw Kilimandżaro.

Charakterystyczny stożkowaty kształt to pozostałość po gigantycznym wulkanie, z którego na skutek erozji zniknęła większość zastygłej lawy i popiołów. Poszarpane szczyty przykrywa czapa wiecznego śniegu i lodowców, a na stokach niżej, natknąć się można na unikatowe formy roślinne występujące jeszcze tylko w kilku równie wysoko położonych miejscach w pobliżu równika w Afryce Wschodniej. Takie kurioza jak „wodolubna kapusta”, „strusie pióra” czy „olbrzymie starce” przy pierwszym spotkaniu wydają się pochodzić jakby wprost z klasycznej powieści science-fiction. Masyw Kenia to fascynujący świat, który na pewno warto w miarę wolnego czasu poznać dokładniej.

Europejczycy po raz pierwszy usłyszeli o Kenii w 1849 r. od misjonarza Krarfa, ale nie dali wiary jego opowieściom o śniegu na równiku. Potwierdził je dopiero w 1883 r. młody szkocki podróżnik, Joseph Thomson. Przez stulecia górę otaczali czcią żyjący w jej cieniu Kikuju, Masajowie i inne ludy afrykańskie. Parkowi strażnicy i dziś jeszcze sporadycznie spotykają wysoko na wrzosowiskach sędziwych Kikuju, którzy przychodzą, by pokłonić się mieszkającemu tu Ngai. Pierwszym znanym z imienia i nazwiska zdobywcą masywu był Anglik, sir Halford Mackinder, który w 1899 r. postawił stopę na jego najwyższym szczycie. Drugi z dwu najwyższych szczytów, niższy o 10 metrów Nelion, został zdobyty 10 lat później. Oba noszą imiona XIX-wiecznych masajskich przywódców religijnych (laibon).

W górę prowadza cztery główne trasy. Najkrótszy i najbardziej stromy jest szlak z Naro Moru. Rzadziej uczęszczane są szlaki Sirimon i Burguret na północnym zachodzie: pierwszy słynie z bogatej fauny, drugi wiedzie przez wielki, gęsty las. Znacznie dłuższy jest przepiękny szlak z Chogoria po stronie wschodniej.

Na Batian (5199 m n.p.m.) i Nelion (5188 m n.p.m.) mogą wspinać się tylko doświadczeni alpiniści w pełnym rynsztunku. Oba szczyty wyglądają na niemal pionowe, a nawet najłatwiejsza trasa ma tu czwarty stopień trudności, co sprawia, że stanowią znacznie większe wyzwanie niż np. Matterhorn. Planując tego typu wspinaczkę, warto zapisać się do Mountain Club of Kenya (PO Box 4574, Nairobi; tel. 02/501747; siedziba klubu znajduje się na lotnisku Wilsona; autobus #34), który pomaga skontaktować się z odpowiednimi ludźmi i oferuje zniżki na noclegi w szałasach.

Reklamy

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: